To powtarzający się i pulsujący ból głowy, który trwa od 4 do 72 godzin. Ból ten ma różnorodne nasilenie i częstotliwość. Jeśli jest to ból trwający 72 h lub dłużej jest to już stan migrenowy, ciągły. Często bólowi głowy towarzyszy światłowstręt, wrażliwość na dźwięki i zapachy. W niektórych przypadkach, przy bólu głowy również pojawiają się mdłości i wymioty.
Na migrenę cierpi coraz większa ilość ludzi, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Niestety, migrenę wzmaga stres i wysiłek fizyczny.
Oczywiście, po wizycie u neurologa, po potwierdzeniu dolegliwości jaką jest migrena, lekarz może przepisać nam leki. Niestety, wada jest podstawowa, przy częstych napadach migrenowych, wizyty u lekarza po receptę będą częste. Ja osobiście miałam wątpliwą przyjemność sprawdzenia, podobno bardzo dobrego leku na migrenę, nie dość, że na receptę, dwie tabletki, drogie strasznie ponad 50 zł, dodatkowo musiałam zamawiać z hurtowni, bo podobno nie opłaca się mieć tego leku na stanie w aptece. Jaki był efekt? Napad migreny, nudności, światłowstręt, wzięłam lek „cud” i odpłynęłam, taki był efekt spałam kilka długich godzin, a jak się obudziłam – głowa nadal bolała.
Nie ufając dalszym dziwnym lekom, zaczęłam sama znajdywać pomoc na swój ból głowy.
Sposoby na pomoc w stanie migreny?
– leki: solpadeina, migrastop excedrin ( zawartość kofeiny wspomaga działanie leków)
– okłady chłodzące, dobrze sprawdza się plaster chłodzący Apap oraz mocne związanie głowy np. szlikiem
– sen, cisza, opaska na oczy, ograniczenie światła
Sposoby na pomoc, aby napad migreny nie przychodził za często?
– dieta niskobiałkowa, niskotłuszczowa
– mniejsza ilość napojów gazowanych
– ograniczenie stresu
– być zawsze przygotowanym na kolejny napad migreny.
A może Wy macie jakieś swoje sposoby? Chętnie wypróbuję:)
A teraz…Keep Calm and Carry On 🙂