W magicznym świecie Feltona

przez j

Zastanawiacie się kto to Felton? Tom Felton to aktor znany przede wszystkim (czy mu się podoba czy nie) z roli Draco Malfoya w serii filmów o Harrym Potterze. Zatem faktycznie dla wszystkich nie zainteresowanych światem magicznym z Hogwartu zapewne nie będzie gościa kojarzyć, za to Ci wszyscy, którzy fanatycznie czytają / oglądają czy cokolwiek innego, tym nie trzeba Toma przedstawiać.

Tak czy inaczej, Tom Felton wydał swoją autobiografię pod magicznym tytułem Po drugiej stronie różdżki. Opowieść okraszona prywatnymi fotografiami. Przedstawia Toma od czasów pierwszej styczności z filmem, relacje rodzinne, zachłyśnięcie się sławą, problemy i to co dla fanów ważne zakulisowe ciekawostki z czasu kręcenia wszystkich części Harrego Pottera.

Jako nastolatka,  zwyczajny odbiorca książek, a następnie filmów o słynnym chłopcu, który przeżył, darzyłam szczerą nienawiścią małego, złośliwego i zadufanego w sobie Draco Malfoya. Bo jak polubić kogoś kto się ciągle wywyższa, ląduje w domu (dormitorium) z którym nasz dom zawsze rywalizuje. Jak zafascynować się postacią złośliwą, wiecznie po złej stronie. Taka postacią właśnie był Draco.  Często jako czytelnik czy widz utożsamiamy postać z aktorem i ciężko jest to rozgraniczyć, w szczególności w takim młodym wieku, nie mówiąc już o tym jak się śledzi przygody bohaterów przez wiele części książek czy filmów.

I po wielu latach, masowym oglądaniu filmów w ilości niezliczonej, inaczej już patrzę na postać Draco. Co więcej rozgraniczam artystyczną kreację od aktora. Ale w tym ostatnim przyszła mi faktycznie ta autobiografia. Czytając tę książkę można lepiej poznać Toma, zrozumieć działanie Draco i spojrzeć na film jak na twórczość artystyczną, mocno odróżniającą się od rzeczywistości filmowej / literackiej.

Dodatkowo patrzymy oczyma Toma na innych aktorów, ale nie tylko, również na tych, których na ekranie nie widzimy, a są i zapewne bez nich filmu by nie było.  Kilkoro z aktorów już nie ma z nami, tym bardziej miło jest zobaczyć ich nie jako postać, ale jako osobę.

Felton grał w kilku produkcjach, jednak zapamiętany tak bardzo został właśnie z roli Draco, nic dziwnego, filmów mamy osiem, kręcenie trwało wiele lat. Młodzi aktorzy na oczach swoich rówieśników dorastali. A więc wiadomo, że Felton trochę tak jak co poniektórzy inni aktorzy ze świata Pottera są aktorami jednej roli. Dzięki tej książce możemy jednak nadrobić parę pozycji kinowych, aby zobaczyć Toma w innej kreacji.

Pomijając element iście magiczny, zakulisowy, Tom dzieli się z nami tym co spotkało go właśnie przez sławę, zachłyśnięcie się Hollywood. Pokazuje nam, że to nie jest odosobniony przypadek i wielu artystów podobne problemy ma. Na szczęście są tacy ludzie jak Felton czy niedawno zmarły Matthew Perry, którzy dzielą się tą mroczną stroną show biznesu.

Dobrze się czyta, trochę nasz przenosi nas do magii kina, daje poznać nie postać, a człowieka z krwi i kości.  Myślę, że nie nadużyję słów jeśli powiem, ze dla każdego Potter Head ( fana świata Pottera) to obowiązkowa pozycja książkowa do biblioteczki i do przeczytania.

Keep Calm and Carry On:)

You may also like

Napisz komentarz