Kilka faktów o: banany

przez j
1 komentarzy

keepcalmcarryon-banany2Banany to najczęściej kupowane owoce, miliony tych owoców importowane są do Polski. Zawierają witaminy C, B, kwas foliowy, magnez, potas, cukry: glukozę, sacharozę i fruktozę. Oraz oczywiście węglowodany. Co nam daje? I czy warto kupować banany?

Ze względu na zawartość cukrów dostarcza energii oraz wpływa na bystrość umysłu, oczywiście tym samym wzmacnia układ nerwowy. Jest to swego rodzaju naturalny probiotyk, ma też działanie antyoksydacyjne. Zawartość tryptofanu, który przekształca się w serotoninę wspomaga zwalczanie depresji. Działa również na jelita i trawienie co za tym idzie wspomaga utratę wagi. Chroni też przed utratą wapnia z organizmu, wspomagają produkcję białek krwi przez co łagodzą anemię. Banany również łagodzą obrzęki, obniżają temperaturę, leczą kaca, łagodzą poranne mdłości, stres, PMS oraz łagodzą refluks i zgagę. Dlatego często pomagają kobietą w ciąży. Wiadomo też, że łagodzą swędzenie po ugryzieniu owadów.

Jeśli zaś chodzi o jeszcze większy wpływ na zdrowie to banany sprzyjają ochronie organizmu przed nowotworami nerek, cukrzycą typu II, osteoporozą i ślepotą jak również wpływają na żółtą plamkę w gałce ocznej. Zawartość potasu obniża ciśnienie, chroni przed zawałem i udarem. Potas i magnez wpływa na łagodzenie i ochronę przed kurczami mięśni będącymi problemem u osób aktywnie trenujących.

keepcalmcarryon-bananyJeśli chodzi o skórkę bananów to czasami jest to domowy sposób na polerowanie butów czy torebek, po przetarciu butów skórką banana i wypolerowaniu ściereczką, buty nabierają blasku bardzo szybko – nie sprawdzałam jeszcze, ale kto wie:) Chociaż ja wolę banany jeść:)

keepcalmcarryon-banany3I jak myślicie czy warto jeść banany? Ja myślę, że tak oczywiście w miarę rozsądku może nie od razu dwa kilo, ale czemu nie jako drugie śniadanie taki banan?

Ja jem banana w owsiance na śniadanie:) I to dodaje energii:)

A teraz…Keep Calm and Carry On:)

1 komentarzy
0

You may also like

1 komentarzy

kzkyqc8.wzorki.pl 17 sierpnia 2019 - 11:08

Super!

Odpowiedz

Napisz komentarz