Bardzo duża ilość czytających to osób swój dzień zaczyna od czarnej filiżanki czyli od kawy – czarnej lub białej jak kto woli. Kawa już od wielu lat jest produktem codziennego spożycia i jest niezbędna wielu osobom. Czym takim jest ten czarny napój? Czym jest kawa? I czy faktycznie kawa zazwyczaj to tylko to złe?
Gdzie jest uprawiana? W klimacie subtropikalnym, wysokie temperatury i deszcze. Kawa rośnie w jednym sezonie, a w drugim dojrzewa. Dwa razy do roku jest zbierana.
Największymi producentami kawy są: Brazylia, Wietnam, Kolumbia i Indonezja.
Dostępna w ziarnach, mielona i rozpuszczalna.
Wiele się w historii kawy zmieniało wersji na temat pozytywnych i negatywnych efektów niesionych przez kawę. Tak też na początku dobra była tylko mielona kawa, a rozpuszczalna zdecydowanie powodowała nowotwory, po kilku latach wersje zmieniono, już rozpuszczalna była najlepsza. Teraz wróciliśmy do wersji pierwszej. Tak naprawdę, zależy kto co powie, reszta uwierzy. Jedno od początków kawy na rynku się nie zmieniło – nigdy nie zaliczano kawy do zdrowej żywności.
Oczywiście, najważniejszym składnikiem kawy jest kofeina, która ma właściwości stymulujące, pobudzające organizm, znoszące zmęczenie psychiczne i fizyczne, dlatego też najczęściej pita jest rano. Kofeina zaczyna działać w przeciągu pół godziny od spożycia. I oczywiście różni ludzie różnie reagują na kofeinę, dla jednych faktycznie jest pobudzająca, dla innych nieznacznie stymulująca.
Próbowano przez wiele lat prowadzić wszelkiej maści badania dotyczące wpływu kawy na organizm człowieka. Nie uzyskiwano dokładnych danych, dzisiejsza medycyna i technologia jednak potrafi podać najbardziej wiarygodne wyniki takich badań. Kiedyś oskarżano kawę o spowodowanie wielu schorzeń, dziś już wiemy, że w wielu przypadkach kawa nie miała z tymi schorzeniami żadnego związku.
Według ostatnich badań nie znaleziono związku między umiarkowanym spożyciem kawy a udarem mózgu, chorobami serca, nadciśnieniem, zwiększonym cholesterolem, nowotworami, osteoporozą i wcześniactwem. Oczywiście, nie zaleca się kobietom w ciąży picia kawy, ale według ostatnich danych rzadkie spożycie naparu kawowego nie wpływa na płód i wcześniejszy poród. Potwierdzono, że kawa wypłukuje wapń, jednak ilość ta nie jest powodem osteoporozy.
Kawa wpływa za to pozytywnie na pamięć krótkotrwałą, zwiększa efektywność leków przeciwbólowych, poprawia metabolizm. Jednocześnie zmniejsza ryzyko marskości wątroby, powstania kamicy nerkowej, Parkinsona, o 50% zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II i zmniejsza ryzyko nowotworów jelita i wątroby. Co jest bardzo ważne, większość pozytywnych efektów jest w przypadkach, kiedy pije się kawę w umiarkowanej ilości. Wiadomo powszechnie, że kawa jest uzależniająca.
!! Najdroższa kawa na świecie to kawa luwak, otrzymywana z odchodów łaskuna muzanga, który spożywa ziarna kawy i w czasie trawienia kawa traci gorzki posmak. Koszt jednej filiżanki tej kawy to ok. 100 zł!!! Nie wiem jak Wy, ale ja chyba bym tyle nie zapłaciła za kawę z „odchodów” 🙂
A teraz…Keep Calm and Carry On 🙂
1 komentarzy
Rzadko piję kawę, ale jak już piję to najczęściej zwykłą czarną, ewentualnie rozpuszczalną.