Zgaga to jedna z częstych dolegliwości żołądkowych, często również występuję jako jeden ze „skutków ubocznych” ciąży, jak sobie z tym poradzić?
Zgaga to uczucie bolesnego pieczenia, najczęściej w okolicy zamostkowej, często ciągnący się do gardła. Jest to spowodowane cofnięciem się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka do przełyku.
Co wzmaga to kiepskie uczucie?
- alkohol, napoje z zawartością kofeiny – kawa, herbata, cola
- owoce cytrusowe, soki
- pomidory
- czekolada
- ostre przyprawy, ostre i tłuste potrawy
- mięta
- orzeszki ziemne
Co może pomóc – zdecydowanie zmiana diety, wyeliminowanie substancji wzmagających cofanie się kwasu żołądkowego.
Farmakologia: leki neutralizujące kwasy żołądkowe zawierające pantoprazol, omeprazol, famotadynę, ranitadynę.
Natomiast często zgaga występuję u kobiet w ciąży.
Zgaga w pierwszych miesiącach ciąży pojawia się ze względu na działanie progesteronu na rozluźnienie mięśni przełyku. W późniejszych miesiącach, powiększająca się macica uciska żołądek, powodując cofnięcie kwasu. Tu raczej nie stosujemy farmakologicznego leczenia.
Jak sobie pomóc? Nawet nie mogąc przyjmować leków?
Siemię lniane, jałowiec – wspomagają niwelowanie objawów zgagi. Migdały i rumianek również mają szeroko znane takie działanie. Migdały stosujmy jako przekąskę, nieprzetworzone migdały zneutralizują zgagę. Wywar z nasion jałowca należy pić po jedzeniu, a z siemienia lnianego dobrze jeść kisiel. Oczywiście rumianek tradycyjnie parzymy i pijemy.
Dobrym sposobem na złagodzenie objawów zgagi jak i neutralizowania soków żołądkowych jest sok z aloesu, picie go przed posiłkiem przynosi ulgę.
A Wy jak sobie radzicie ze zgagą?
A teraz…Keep Calm and Carry On:)