Każdy produkt ma swoją granicę wytrzymałości czy termin przydatności. Kosmetyki mają oczywiście też taki termin, ale nie oszukujmy się większość osób wogóle na to nie zwraca uwagi. W tym poście wypisze kilka faktów o których trzeba pamiętać i kilka rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy sprawdzaniu świeżości produktu czy też jego terminu przydatności.
Porządki: Pamiętajmy, żeby nie składować kosmetyków, których termin już minął, wiemy o tym, że często takie kosmetyki są przez nas wykorzystywane. Najczęsciej jest to kwestia kosmetyków kolorowych i owszem niektóre z nich mają długi termin przydatności. Ale pamiętajmy również o tym, że przeterminowane kosmetyki zarówno te kolorowe jak i pielęgnacyjne mogą źle wpłynąć na naszą skórę, mogą powodować zmiany alergiczne. Jest to najbardziej niebezpieczne dla cery wrażliwej i alergicznej, więc te osoby powinny najbardziej uważać. Tak też, sprawdzajmy chociaż raz na pół roku czy wszystkie kosmetyki jakie się u nas znajdą są dobre, czy termin się nie skończył i czy nie mają śladów przeterminowania.
Jak zmienia się produkt i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim sprawdzajmy czy zapach nie uległ zmianie, np. nie zjełczał, czy produkt się nie rozwarstwia. Często przeterminowane produkty szczególnie te kolorowe zmieniają swoją barwę, np. ciemnieją. Jeśli chodzi o pudry i róże do policzków – może tworzyć się osad, puder sypki może się zbijać w grudki. Cienie do powiek mogą się kruszyć lub koszmarnie twardnieć. Jeśli mowa o kosmetykach pielęgnacyjnych – może się pojawiać rozwarstwienie czyli pojawiają się kropelki wody, zmiana barwy lub konsystencja się zmienia.
Ile czasu korzystamy z kosmetyków: Tusz do rzęs po otwarciu powinno się zużyć w ciągu 6 mcy, chyba, że pojawiają się oznaki przeterminowania: grudki,tusz wysuszył się, osypuje się lub zaczyna brzydko pachnieć. Szminki maksymalnie powinny zostać zużyte do 3 lat, chyba, że w smaku są niedobre, zapach też się zmienił lub jak możemy zaobserwować wodę na wierzchu. Balsamy czy kremy maksymalnie 12 miesięcy to ich ważność, w przypadku kosmetyków ekologicznych termin jest bardzo krótki. Krem do twarzy powinniśmy wykorzystać w ciągu ok.2-3 mc, aby zachował swoje właściwości.
Gdzie szukać oznaczeń o terminie przydatności:
Oznaczenie PAO – period after opening – czas po otwarciu to symbol otwartego sloiczka, który powinien być umieszczony na kosmetykach, termin jest podany w miesiącach lub latach. Pamiętajmy, że niektóre kosmetyki podają również informację o tym do kiedy najlepiej należy dany kosmetyk zużyć, może to wprowadzać zamieszanie. Jeśli chodzi o próbki kosmetyków – polskie prawo nie ma zapisu, że takie próbki muszą być opatrzone datą przydatności, jeśli taka data się pojawia to jest to dobra wola producenta.
Tutaj zdjęcie próbki – a jednak ma datę:
W przypadku jeszcze innych producentów to często pojawia się oznaczenie symbolem litery lub cyfry ( podział w kolejnym poście) lub firmy mogą posługiwać się też symbolem klepsydry (np. Yves Rocher). Czasem zdarza się również tak, że producent drukuje jakiś symbol, w którym zakodowane ma informacje o terminie ważności wtedy można sprawdzić wszysto za pomocą strony internetowej o tu. Najczęściej owe symbole znajdują się na dnie produktu, ale często zdarza się, że oznaczenie znajduje się na pudełku papierowym, ale nie bezpośrednim w którym jest kosmetyk. Czyli najczęściej kupując krem do twarzy wyrzucimy papierowe pudełko i na opakowaniu plastikowym już tej informacji możemy nie znaleźć.
Podsumowanie:
Powinniśmy używać produktów mieszczących się w terminie przydatności. Ale też nie popadajmy w przesadę, nic nam się nie stanie jak przekroczymy termin o kilka tygodni:) Byle nie było oznak, że kosmetyk jest już zepsuty. Jeśli przeterminuje nam się krem do twarzy i nie chcemy ryzykować, a nie chcemy go wyrzucać to możemy wykorzystać krem do rąk. Zawsze trzeba sobie radzic:)
A teraz…Keep Calm and Carry on 🙂
1 komentarzy
Świetny wpis odnośnie kosmetyków. Kurde w sumie tego to nie wiedziałam…:)