książkowy zaułek #1#

przez j

Postanowiłam również wprowadzić posty związane z literaturą, co prawda w ciągu roku szkolnego rzadko mam czas, żeby pochłonąc jakąś książkę, poza tym nigdy nie byłam wielbicielką książek do tego stopnia, że nie mogę przeżyć dnia bez książki, chociaż patrząc z drugiej strony to właśnie tak jest, tyle, że mam tu na myśli inne książki. W każdym razie dziś do polecenia mam dwie pozycje ze swojego księgozbioru. Mianowicie jest to „Pokolenie IKEA” autorstwa Piotra C.

SONY DSC

Jest to książka napisana, a właściwie spisana na podstawie bloga prowadzonego przez jednego chłopaka z Warszawy. Opisuje on w tej książce dosłownie życie dzisiejszego przeciętnego plus minus trzydziestolatka, oddanego w większości pracy (najczęściej w korporacji), ludzi którzy żyją na kredyt, w mieszkaniu na kredyt z meblami z Ikea często również na kredyt. Książka faktycznie nie przebiera w słowach, często korzysta z wulgaryzmów.

Książkowy język to język właśnie tych trydziestolatków. Wychowanych za PRL, którzy wychodzili na podwórko zamiast grać na kompie jak to robią dzisiejsze dzieciaki. Jest to książka pokazująca komercyjną stronę życia, komercyjną i konsumpcyjną.

Mnie się podobała i z niecierpliwością czekam na Pokolenie Ikea 2:)

Druga książka już w troszeczkę innym klimacie, chyba bardziej mnie zafascynowała ze względu na tożsamy zawód co głównej bohaterki. „Pierwsze koty robaczywki” autorstwa Kariny Bonowicz.

SONY DSC

Książka opowiada historię świeżo upieczonej absolwentki studiów polonistycznych, która bardzo chce zostać dziennikarką, a wbrew sobie musi podjąć pracę jako szary nauczyciel w liceum. Perypetie bohaterki są fantastycznie napisane, książka pełna śmiesznych wątków i rewelacyjnych powiedzonek. Ja mam szczególny sentyment, bo czytając widzę siebie pod tablicą:)  Jest to książka, którą szybko się czyta, łatwy i przystępny język powoduje, że zaliczyć tą lekture można do lekkiej i przyjemnej literatury. Ja osobiście ją polecam, jak ktoś się kiedyś zastanawiał jak to jest po tej drugiej stronie barykady czytaj tyłem do tablicy / przodem do klasy/ z dziennikiem lekcyjnym w ręku to ta książka rewelacyjnie opisuje nauczycielskie potyczki młodej belferki. Polecam!

Miłego czytania!!

SONY DSC

A teraz…Keep Calm& (czytaj) Carry on!!

You may also like

Napisz komentarz