Filmowe lata 20. w USA

przez j
0 komentarzy

cowpens-flag-fitzgerald-ga-picture-image-photo-brian-brown-vanishing-south-georgia-usa-2013źródło: http://vanishingsouthgeorgia.com/tag/fitzgerald-ga/

Lata 20. w Stanach Zjednoczonych mają bardzo rozbudowaną historię: wielki kryzys, wprowadzenie do kina dźwięku, wielka imigracja do USA, muzyka Amstronga, Charlie Chaplin czy też prohibicja.

Gatsby_1925_jacket  źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Gatsbyf-scott-fitzgerald-stamp-gif

http://www.glogster.com/meme94/f-scott-fitzgerald-life-to-death/g-6ma71vmqdok15dgmsmetca0

Jedna z książek, która jest warta przeczytania to F. Scott Fitzgerald „Wielki Gatsby” (The Great Gatsby), prezentuje ówczesną Amerykę. Historia młodych ludzi, opleciona muzyką, gangsterami i miłością. Nick Carraway przenosi się do Nowego Jorku i zostaje sąsiadem milionera, o którym niewiele wiadomo, Jay’a Gatsby’ego. Historia widziana oczami Nick’a. Wielkie imprezy, bogate obrazy młodych i szaleńczo bawiących się ludzi. Miłość Gatsby’ego do Daisy, żony Tom’a Buchanan’a, to element przeszłości, którą nadal żyje Gatsby. Nick widzi jak pieniądze i bogactwo nie dają szczęscia, ile trzeba zapłacić za spełnienie „amerykańskiego snu”.

W dziejach kina mamy kilka ekranizacji tej wielkiej powieści, pierwsza przypadła na rok 1926, były również ekranizacje telewizyjne w tym z aranżacją hip-hopową, ale jak do tej pory niepokonana była ekranizacja w reżyserii Jacka Clayton’a, z obsadą: Robert Redford i Mia Farrow.

d86e75ed379880a9d8e9c4530ab258a3,14,1źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/124289,1,,,farrow_mia_redford_robert,haslo.html

W tym roku (2013) podjął próbę zekranizowania tej wielkiej powieści Buz Luhrmann, a obsadził takich aktorów jak: Leonardo Di Caprio, Carey Mulligan czy Tobey Maguire. Oczywiście znajdą się zwolennicy jednej lub drugiej wersji filmu, mimo uroku wersji z 1974, to niewątpliwie wygrywa dla mnie ekranizacja Luhrmann’a, przede wszystkim ze względu na zdjęcia, oprawę muzyczną. Chociaż może jestem nieobiektywna, uwielbiam tą książkę i pewnie każdy film bym polubiła.

gb-3133d62f68bcfce3adffb8bcd5163f94_be1959

źródło: http://www.milionkobiet.pl/rozrywka%2Fpremiera-filmu-wielki-gatsby,12834,1,a.html

Ale, żeby było jeszcze ciekawiej, link do filmu ukazującego jak wielki rozmach ma ten film i jak by to było, gdyby nie komputery:)

The Great Gatsby Exclusive  godne obejrzenia:) Polecam!!!

„Ile razy masz ochotę kogoś krytykować (…) przypomnij sobie, że nie wszyscy ludzie na tym świecie mieli takie możliwości jak ty.”

„Nie można przeżyć na nowo czasu, który się już raz przeżyło.”

„To dobrze – powiedziałam – cieszę się, że to dziewczynka. I mam nadzieję, że będzie głupia – to najlepsza rzecz dla kobiety na tym świecie, być pięknym głuptaskiem.” (Wielki Gatsby, F.Scott Fitzgerald)

A teraz…Keep Calm & Carry On, Old Sport!!!

0 komentarzy
0

You may also like

Napisz komentarz