Kilka faktów o: szpinak

przez j
0 komentarzy

keepcalmcarryon-szpinak

Szpinak jest rośliną szarłatowatą pochodzącą z Azji, uprawiana na całym świecie, w Polsce uprawiany jest do spożycia i traktowany jako warzywo, tak też jest kategoryzowany. W wielu miejscach jest postrzegany jako chwast. Więc co zawierają liście szpinaku?

Szpinak zawiera duże ilości potasu, folianów, żelaza, betakarotenu, witamin z grupy B, witaminy C, E, K. Ale również posiada w swoim składzie bardzo ważne antyoksydanty takie jak kwercetynę, luteinę i neoksantynę. Niestety, nasz zielony przyjaciel jest pełen kwasu szczawiowego, który jako jedyny nie jest dobrym składnikiem tego warzywa.

Co nam daje szpinak?

  • ze względu na dużą ilość potasu zalecany jest osobom z nadciśnieniem
  • żelazo wskazane jest osobą z anemią
  • foliany sprzyjają kobietom w ciąży, wpływają na zabezpieczenie płodu przed wadami układu nerwowego
  • szpinak również dobry jest jako składnik działający przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo
  • sprzyja obniżeniu podatności na stres i uspokaja

Niestety, ze względu na szczawiany może w dużej ilości spowodować odwapnienie, zatem nie zaleca się jedzenia go przy artretyzmie, reumatyzmie i chorych nerkach, wątrobie i trzustce.

Zaleca się przez kwasy szczawiowe spożywać liście w towarzystwie sera typu feta i jajek ze względu na zawartość wapnia, który może zostać wypłukany przez kwas szczawiowy. Istotne jest też, żeby nie gotować liści szpinaku, co najwyżej udusić. Można też jeść w sałatach świeży szpinak.Wtedy nie ma postaci papki, której tak dzieci nie lubią:)

keepcalmcarryon-szpinak 2Szpinak warty jest jedzenia:) Smacznego!

A teraz…Keep Calm and Carry On 🙂

0 komentarzy
0

You may also like

Napisz komentarz