Serialowy kącik: Downton Abbey

przez j
0 komentarzy

keepcalmcarryon-downown abbey2Downton Abbey pierwszy sezon wyemitowany w 2010 roku, w Polsce na programie TVN Style od 2011 roku. Jak dotąd mieliśmy okazję oglądać 4 sezony tego serialu, a 5 sezon ma zostać wyemitowany jesienią 2014 roku.

Twórcą tego serialu jest Julian Fellowes, jedncześnie osoba odpowiedzialna jedna z wielu za scenariusz. Reżyserów jest kilku. Aktorzy wcielający się w postacie w Downton Abbey to m.in. Hugh Bonneville, Elizabeth McGovern, Dan Stevens, Michelle Dockery, Laura Carmicheal, Jessica Brown Findley, Maggie Smith oraz Shirley MacLaine.

keepcalmcarryon-downown abbey3Downton Abbey to historia życia toczącego się w angielskim zamku Downton (fikcyjny zamek), to historia rodziny Crawley, Lorda Granthama i Jego żony Cory oraz Ich trzech córek: Mary, Edith i Sybil, ale również służby, która uwija się chwilami szybciej niż mi się wydaje, działając tak, aby zamek funkcjonował jak najlepiej.

Oczywiście, historia usłana jest cudownymi wątkami, miłosnymi historiami, ale również intrygami, szaleńczymi wyborami. I co dziś wydaje się nie do zrozumienia wtedy było na porządku dziennym. Cała akcja zaczyna się w 1912 roku, właściwie od smutnych wieści o zatonięciu Titanica. Toczy się podczas I Wojny Światowej, która zbiera śmiertelne żniwo. Czwarty sezon kończy się w roku 1923.

keepcalmcarryon-downown abbeyZdjęcia mają miejsce w Oxfordshire, Buckinghamshire oraz Hampshire. Oczywiście, wnętrza kręcone są w studio, ale reszta zdjęć ma miejsce w różnych zielonych miejscach, z których słynie przecież Anglia. Jednocześnie, trzeba zaznaczyć, że mimo, że język nie jest całkowicie odzwierciadlający język angielski z lat 1912-1923 to mimo wszystko bardzo zbliżony. Wszystkie tradycje są zachowane, konsultowane były sceny ze specjalistom historii Anglii z tamtych lat.

Świetne kostiumy, widoki. Mnie bardzo wciągnął, mimo, że nie przepadam za historycznymi serialami. Polecam!

A teraz…Keep Calm and Carry On 🙂

0 komentarzy
0

You may also like

Napisz komentarz