Pies czy kot, a Wielkanoc

przez j
0 komentarzy

keepcalmcarryon-wielkanoc3Nadchodzą Święta Wielkanocne i tak jak Wielkanoc przewiduje na stole pojawi się wiele znakomitych potraw. Dziś jednak nie będziemy zajmować samą Wielkanocą, a naszymi pupilami – koty i psy przy świątecznym stole, a raczej pod nim:)

keepcalmcarryon-wielkanoc2Więc czy nas pupile w Wielkanoc też mogą pozwolić sobie na odrobinę przyjemności jedzeniowej?

Oczywiście, wszyscy weterynarze twierdzą, że zwierzaki nie powinny jeść ludzkiego jedzenia, ze względu na przyprawy zawarte w potrawach.   Ale odrobina nie zaszkodzi, to o czym należy pamiętać, to jaką wielkość należy podać zwierzakowi i które potrawy są bezpieczne dla kota i psa. Mianowicie przy wielkości kąska należy patrzeć na wielkość zwierzaka, aktywne zachowanie psa/kota i to czy dieta zwierzaka nie zostania za bardzo naruszona. Np. przy małym psie, kąski powinny być mniejsze, im mniej aktywny pies tym mniejsze kąski, jeśli pies czy kot ma problemy z trawieniem, powinniśmy unikać ciężkostrawnych potraw.

keepcalmcarryon-wielkanocJajka dla psa są bezpieczne, mogą być spożywane ugotowane na twardo lub miękko, uzupełniają dietę psa. Jedyne na co powinniśmy uważać to, to, że białko powinno być ścięte. Surowe białko może zaszkodzić w szczególności na włosy i  sierść, jak również na skórę. Natomiast żółtko zawiera witaminy i antyoksydanty, które wspomogą organizm psa. Kolejna ważna rzecz to fakt, że u psów jajko nie wpływa na poziom cholesterolu.

keepcalmcarryon-dogZatem kawałek jajka, szynki czy kiełbaski nie zaszkodzi naszemu pupilowi, jajko wskazane raczej dla psów niż dla kotów. Kawałek sernika też nie powinien stanowić problemu, o ile faktycznie ograniczymy się do maciupeńkich kawalątków.

keepcalmcarryon-catInną kwestią są roślinki, które w czasie Wielkanocy pojawią się w naszych domach. Tak więc jeśli posiadamy w domu kota to musimy uważać na takie rośliny jak żonkile, tulipany i narcyzy, gdyż są dla kota trujące. Z psem nie będzie też takich problemów, bo raczej rzadki zdarza się, żeby pies sięgnął wazonu. Co do królików – również uważajmy, gdyby na przykład wazon stał za nisko czy jakby płatki nam gdzieś spadły. Podobnie może źle zareagować nasz domownik – kot na trawę wielkanocną, która często dekoruje stół w Wielkanoc. Co więc zamiast takiej trawy? Można użyć jęczmienia, żyta czy owsa, te roślinki wspomogą nawet naszego kota (odkłaczanie). Jeśli zaś chodzi o kolejną roślinkę czyli rzeżuchę to nie ma co się martwić jest bezpieczna zarówna dla psa, kota jak i królika. Kot nie tknie tak jak pies, a królik też nie będzie próbował pochłonąć rzeżuchy w całości.

Zatem wszystkim naszym podopiecznym milusińskim smacznego w Wielkanoc!!!

keepcalmcarrryon-easterA teraz…Keep Calm and Carry On 🙂

0 komentarzy
0

You may also like

Napisz komentarz