Kilka faktów o: Mięta

przez j
0 komentarzy

keepcalmcarryon - mietaMięta (mentha) to znane od wieków zioło, które w głównej mierze słynie ze swoich właściwości w leczeniu dolegliwości żołądkowych. Ale mięta wykorzystywana jest również w produkcji kosmetyków, innych leków czy też w produkcji perfum. Mięta znana jest jako roślina lecznicza i ozdobna.

Mięta zawiera w sobie w największej ilości olejek miętowy o zawartości mentolu. Wg amerykańskich badań z 2012 roku, mięta sprzyja w redukcji senności. I przez to staje się alternatywą dla kawy. Ze względu na swoje właściwości odświeżające, również pobudza.

Mięta zawiera przeciwutleniacze, olejki eteryczne, garbniki, a także witaminy A i C, karoten, rutynę, żelazo, magnez, potas i wapń. Cały zbiór tych składników pozwala mięcie na szeroki zakres działania.

Jeśli ktoś narzeka na dolegliwości:

 1. bóle menstruacyjne
 2. migreny
 3. bezsenność
 4. nerwobóle
 5. nerwowe drgawki
 6. nadmierną nerwowość
 7. wirus opryszczki
 8. trądzik
 9. zanieczyszczone pory
 10. zbyt dużą ilość wydzielanego sebum
 11. nadmierną potliwość
 12. zatrucie, mdłości, wymioty
 13. zapalenie górnych dróg oddechowych
 14. nieświeży oddech
 15. owrzodzenia

To mięta może pomóc. Oczywiście wiemy, że przy ziołolecznictwie, efekty działania ziół nie są takie szybkie jak w przypadku podania farmakologicznych preparatów. Ale jest to oczywiście zdecydowanie mniej inwazyjny sposób poradzenia sobie z dolegliwościami.

Mięta nie tylko a właściwości łagodzące, ale również uspakajające, dezynfekujące, przeciwwymiotne, rozkurczające czy przeciwbólowe. Możemy mięte podawać jako napar, dodatek do herbaty, przyprawę, dodatek do sosów, mięs, składnik zimnych napojów,likier alkoholowy, lody i wiele innych.

Mięta jednak nie jest wskazana dla noworodków i dzieci poniżej 4 roku życia, ponieważ może powodować uaktywnienie refluksu. Nie powinno się również mięty podawać osobą z astmą czy uczulonym na olejki eteryczne w tym mentol.

W pozostałych przypadkach pijmy mięte –  na zdrowie!!

keepcalmcarryon-mieta_artA teraz…Keep Calm and Carry On 🙂

0 komentarzy
0

You may also like

Napisz komentarz